Advances in plant reproduction – from gametes to seeds

Programme

Saturday 30 June 2018

08:45 Registration 
09:30 Welcome
Sílvia Coimbra, Meeting Organising Committee
  SESSION 1: OVULE DEVELOPMENT - GERMLINE DEVELOPMENT AND FUNCTION
Chair: Sílvia Coimbra
10:00 Lucia Colombo (University of Milan, Italy)
Molecular mechanisms controlling ovule development in Arabidopsis
10:30
Matthew Tucker (University of Adelaide, Australia)
Activating the female germline during plant development
11:00 Refreshment break
11:30 Daphné Autran (IRD - University of Montpellier, France)
Role of early ovule architecture in female germ cell fate establishment
11:45 Sara C M Pinto (Sexual Plant Reproduction and Development lab, Faculty of Sciences, University of Porto, Portugal)
Deciphering the cellular communication during early ovule development
12:00 Malgorzata Gutkowska (Institute of Biochemistry and Biophysics PAS, Poland)
Rab-dependent vesicular traffic is indispensable for maternal control of male and female gametophyte development but not for embryo development of Arabidopsis thaliana
12:15 Sebastien Andreuzza (University of Cambridge, United Kingdom)
Elucidating the genetic and developmental controls of germline formation and differentiation in plants
12:30 Lunch/posters
13:45 Aureliano Bombarely (Virginia Tech, USA)
Genetic insights of the modification of the reproduction mechanisms during plant domestication
14:15 Concha Gomez-Mena (CSIC, Spain)
Overexpression of the tomato SPOROCYTELESS ortholog alters reproductive development
14:30 Cindy Callens (University of Nottingham, United Kingdom)
The effects of heat stress on the reproductive organs of European barley varieties
  SESSION 2: POLLEN GERMINATION AND POLLEN TUBE GROWTH - FERTILIZATION AND POLYSPERMY BLOCK
Chair: Lucia Colombo
14:45 José Feijó (University of Maryland, USA)
Ion homeostasis and reproduction: molecular basis and integrative mechanisms
15:15 Marta A Mendes (University of Milan, Italy)
Synergid cell death in Arabidopsis, a role for Cytokinin
15:30 Pecha Kucha
Jessy Silva
Rosanna Petrella
Ricardo B Lopes
Mário L Costa
15:40 Refreshment break/posters
16:15 Ana Marta Pereira (Universitá degli Studi di Milano, Italy)
Lost highway: a pistil & pollen tube love story
16:30 Amal J Johnston (Jacobs University, Germany; University of Heidelberg, Germany)
A higher-order transcription factor network governs egg cell differentiation and stress homeostasis in Arabidopsis
16:45 Poster session 1
17:45 End of Day 1

Sunday 1 July 2018

08:30 Registration
  SESSION 2: POLLEN GERMINATION AND POLLEN TUBE GROWTH - FERTILIZATION AND POLYSPERMY BLOCK
Chair: Cristina Ferrandiz
09:00 Pilar S Testillano (Biological Research Center CIB-CSIC, Spain)
Microspore embryogenesis: unraveling the determinant factors of cell totipotency for crop improvement
09:30 Sílvia Coimbra (Faculdade de Ciências Universidade do Porto, Portugal)
AGPs as markers for phragmoplast assembly during Quercus suber microsporogenesis
09:45 Maria Manuela R Costa (BioISI University of Minho, Portugal)
Chromatin remodelling during the progamic phase of Quercus suber

SESSION 3: EMBRYOGENESIS AND ENDOSPERM DEVELOPMENT -
SEED AND FRUIT DEVELOPMENT
Chair: Simona Masiero
10:00 Cristina Ferrandiz (Instituto de Biología Molecular y Celular de Plantas,  CSIC-UPV, Spain)
A stylish story of carpel evolution
10:30 Varvara E Tvorogova (Saint Petersburg State University, Russia)
MtWOX9-1 gene in the somatic embryogenesis in Medicago truncatula
10:45  Pecha Kucha
Márcio FM Couto
Luís F C Póvoas
Mara Cucinotta
Silvia Manrique
10:55 Refreshment break/Posters
11:30 Meisam Nazari (Georg-August University of Göttingen, Germany)
Response of soybean and common bean seeds to ultrasound
11:45 Ana Lopes (Faculdade de Ciências da Universidade do Porto, Portugal)
Stay stick: how to fit each tile in the SEEDSTICK TF control frame?
12:00 Simon J Hiscock (Department of Plant Sciences, University of Oxford, United Kingdom)
Stigma surface components and their role(s) in sexual plant reproduction
12:30 Lunch/posters
  Chair: Pilar Testillano
13:45 Emidio Albertini (Dept. of Agricultural Food and Environmental Sciences, University of Perugia, Italy)
APOSTART: a candidate gene involved in embryo progression and parthenogenesis
14:15 Martina Juranic (CSIRO Agriculture and Food, Australia)
Too many mothers in a gamma-irradiated mutant of apomictic Hieracium praealtum
14:30 Duarte D Figueiredo (Swedish University of Agricultural Sciences and Linnean Center for Plant Biology, Sweden)
Auxin regulates endosperm cellularisation in Arabidopsis
14:45 Clément Lafon Placette (Department of Botany Charles University in Prague, Czech Republic)
Evolution of hybridization barriers along Arabidopsis lineages: the case of hybrid seed lethality
15:00 Buzi Raviv (Ben Gurion University, Israel)
Novel insights into the function of dead organs enclosing embryos of angiosperms
15:15 Refreshment break/posters
15:45 Simona Masiero (University of Milan, Italy)
A FRUIT-TALK
16:15 Elina A Potsenkovskaya (Saint Petersburg State University, Russia)
NF-Y genes in Medicago truncatula somatic embryogenesis
16:30 Closing remarks and discussion
16:45 Poster Session 2 and Farewell Port wine taste
18:00 Close of meeting
: